Anyagok és formák
Nyomtatunk öntapadó papírra vagy fóliára, fekete-fehér vagy színes címkéket változó vagy állandó adatokkal, az Ön óhaja és igényei szerint.
A címkézés módjától függően (kézi vagy gépi) a címkék készülhetnek ív- vagy tekercses nyomással.
A felhasználási hely figyelembe vételével, lehetőség van lakkozásra vagy laminálásra, ami által a címkék vízállóvá, illetve védettekké válnak a mechanikai és egyéb sérülésekkel szemben. A címkék stancolásának és méretének kérdését rugalmasan kezeljük.
Rövid gyártási határidő
Egyszerűbb rendelések esetén az átfutási idő néhány nap, de akár 24 órán belül is lehetséges.
Nyomtatás adatbázisból
Ha a címke több változó adatot tartalmaz, akkor az általában adatbázisból nyomódik. Az adatok, szövegek, vonal- és QR-kódok, számok, piktogramok és képek variálhatósága elméletileg korlátlan.
Hol használják a gyakorlatban e címkéket?
- Termékcímkék
- Borítékcímző címkék
- Algoritmus szerinti címkék
- Aktiváló kóddal ellátott címkék
Vonalkód és QR kód címkék
- Az öntapadó címkék lehetnek azonos tartalmúak, ha minden termékhez ugyanazt a vonalkódot vagy QR-kódot használják
- Változó címkék, amelyek az elemek azonosítására szolgálnak, pl. leltár
- Fájlból nyomtatott címkék: Excel-táblázatokból többféle adattal
Numerikus és alfanumerikus kódok
A szekvencia változékonysága lehet növekvő (1, 2, 3, 4, 5, 6); csökkenő (6, 5, 4, 3, 2, 1); duplikált (1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4); egy bizonyos algoritmus szerint (1, 3, 5, 7); előtaggal vagy utótaggal (D00001, D00002 vagy 00001D, 00002D) stb.
Hol használatosak e címkék a gyakorlatban?
- Egyedi azonosítószámmal rendelkező termékek
- Szolgáltatások azonosító címkéi
- Sorozatszámmal ellátott címkék a dokumentumok nyomon követéséhez
- Könyvtári matricák
Felhasználási területek
Termékcímkék
Mindannyian ismerjük őket, mindannyian találkoztunk már velük. A termékeken található vonalkódos címkék az áruk gyors azonosítását szolgálják a pénztárnál, illetve áruszállításkor, árurendeléskor. A vonalkódokat általában az áruk csomagolására nyomtatják. Gyakran előfordul azonban, hogy a vonalkódokat később kell hozzáadni, vagy magán a csomagoláson változtatni.
Raktározás és logisztika
Napjainkban a vonalkódok központi szerepet töltenek be az áruk tárolásában, majd később a logisztikában.
Tárolás terén az egyes tételek gyors és egyszerű azonosítását szolgálják. Egyetlen szkenneléssel meg lehet határozni, és ha szükséges, módosítani lehet egy cikk típusát, mennyiségét és sok más paraméterét.
Leltárcímkék
Azokban az iparágakban, ahol részletes nyilvántartást vezetnek a tárgyak használatáról és bérbeadásáról, vonalkódok hasznosnak és megbízhatónak bizonyultak. A digitalizálás, a szkennelés, a beolvasás és az automatizálás egyszerűen nem hagy teret a hibáknak.
Típusok / szabványok
EAN 13
Az EAN 13 (European Article Numbering – Európai cikkszámozás) egy nemzetközi vonalkód-szabvány, amelyet a kiskereskedelmi termékek jelölésére használnak. Ha Ön valamilyen árut gyárt (vagy azzal kereskedik), akkor azt ezzel a vonalkóddal kell megjelölnie, ha kiskereskedelmi üzletekben szeretné elhelyezni.
Ez a szabványos vonalkód 13 számjegyből áll, ahol az első három számjegy az áru származási országát jelzi, a többi pedig a gyártóról és magáról az áruról tartalmaz információkat.
Az EAN 13 vonalkódot a GS1 nemzetközi szervezet osztja ki.
128-as kód
A 128-as kód használatával a teljes ASCII táblát meg tudjuk jeleníteni. Annak érdekében, hogy az alfanumerikus adatokat a lehető legrövidebb formában lehessen kódolni, az automatikusan 3 karakterkészlet között változik, A, B és C között. A benne lévő információk nagy sűrűsége és a teljes ASCII-tábla megjelenítési képessége miatt a 128-at nagyon gyakran használják.
QR kód öntapadók
Számunkra úgy tűnhet, hogy minden QR-kód azonos, azonban mindegyik más-más információt hordoz. A QR-kódok okostelefonnal könnyen leolvashatók, és leggyakrabban egy weboldalra vezetnek, ahol további információkat kaphatunk az adott termékről.
Melyek a vonalkódnyomtatás fő előnyei?
Világszerte vállalatok milliói támaszkodnak vonalkódokra az adatkezelés és a hozzáférhetőség javítása, a költségek csökkentése és a termelékenység növelése érdekében. Ez az innovatív és könnyen megvalósítható technológia az ipar minden ágában segíti a vállalatokat a vonalkódok használatával profitálni.
- Pontosság – a címkék több mint 99%-kal javítják az adatok pontosságát az automatizált adatgyűjtéssel végzett leltározás esetén, így kiküszöbölik a hibák lehetőségét.
- Hatékonyság – növelik a hatékonyságot (gyorsabb munkavégzés és kevesebb munkavállalói idő) a kézi összeírás elektronikusra cserélésével.
- Konzisztencia – biztosítja a következetes és kiszámítható műveleteket a munka minőségének javítása érdekében az adatok bevitelekor jelentkező szűk keresztmetszetek kiküszöbölésével.
A nyomtatott vonalkódos címkék kulcsfontosságú elemei a gyors és egyszerű azonosítás folyamatának. Bár első pillantásra banálisnak tűnnek, előnyeik vitathatatlanok. Szolgáljanak akár szállítmányok, raktári cikkek, termékek nyomon követésére, a vonalkódos címkék megbízható eszközök a nyomkövető rendszer kezeléséhez.
A legnépszerűbb vonalkód szabványok:
- EAN13 - az eladásban levő termékekhez
- Code128 - internetes azonosításhoz
- Code39 - kód a teljes ASCII-nómenklatúra megjelenítéséhez
- QR kód - marketing célokra
- EAN 128, GS1 128 UPC 128 – ezeket a kódokat használják a nagy kereskedelmi láncok beszállítói a raklapok jelölésére
- EAN13+5 - újságokhoz, folyóiratokhoz
- DataMatrix - amikor a QR-kód nem megfelelő megoldás, és kevés a hely a kód elhelyezésére